Tajemství zdravého olivovníku: Jak na péči krok za krokem

Jak Se Starat O Olivovník

Výběr správného květináče

Při výběru správného květináče pro váš olivovník je potřeba zvážit několik faktorů. Olivovníky preferují spíše prostor pro své kořeny, proto volte květináč, který je jen o trochu větší než ten stávající. Příliš velký květináč může vést k přemokření a hnilobě kořenů. Důležitý je také materiál květináče. je skvělou volbou, protože je porézní a umožňuje půdě dýchat, což je pro olivovníky zásadní. Plastové květináče jsou sice lehčí a levnější, ale zadržují více vlhkosti, proto je důležité dbát na správnou zálivku. Nezapomeňte, že olivovník potřebuje , proto se ujistěte, že má váš vybraný květináč dostatek drenážních otvorů.

Propustná a vzdušná půda

Olivovníky milují slunce a teplo, ale co se týče půdy, jsou trochu náročnější. Pro zdravý růst a bohatou úrodu potřebují propustnou a vzdušnou půdu, která dobře odvádí vodu. Olivovníkům nesvědčí přemokření, proto je důležité, aby voda mohla volně odtékat a kořeny neuhnívaly. Ideální je hlinitopísčitá půda s dostatkem organické hmoty. Pokud máte těžkou jílovitou půdu, můžete ji vylehčit přidáním písku, perlitu nebo kompostu. Důležitá je také dobrá drenážní vrstva na dně květináče nebo jámy, kam olivovník sázíte. Použít můžete keramzit, štěrk nebo hrubý písek. Vzdušnost půdy podpoříte pravidelným kypřením povrchu.

Slunné stanoviště pro olivovník

Olivovník je typická středomořská rostlina, která miluje slunce. Pro svůj zdravý růst a bohatou úrodu plodů potřebuje minimálně 6 hodin slunečního svitu denně. Ideální je umístit ho na jih orientované místo, kde bude mít dostatek světla po celý den. Pokud olivovník nemá dostatek slunce, bude se vytahovat za světlem, jeho listy budou blednout a bude náchylnější k chorobám a škůdcům. V létě mu nevadí ani přímé slunce, ale v zimě je vhodné ho chránit před mrazem.

Při výběru stanoviště pro olivovník je také důležité myslet na to, aby měl dostatek prostoru pro svůj růst. Olivovníky mohou dorůstat do značné velikosti, proto je důležité jim zajistit dostatek místa, aby se mohly volně rozrůstat.

Olivovník, symbol míru a dlouhověkosti, se odvděčí za vaši péči bohatou úrodou. Dopřejte mu dostatek slunce, propustnou půdu a šetrnou zálivku. Nezapomeňte na pravidelný řez, který podpoří jeho růst a vitalitu.

Zdeněk Kovář

Pravidelná, ale mírná zálivka

Olivovníky pocházejí ze suchých oblastí Středomoří, a proto jsou zvyklé na nepravidelné srážky. To ale neznamená, že nepotřebují pravidelnou zálivku, obzvlášť pokud je pěstujete v květináči. Olivovník zalévejte tehdy, když je vrchní vrstva substrátu suchá. Zkuste zapíchnout prst do hlíny – pokud je suchá do hloubky 2-3 cm, je čas na zálivku. Frekvence zálivky se bude lišit v závislosti na ročním období, teplotě a vlhkosti vzduchu. V horkých letních měsících může být potřeba zalévat olivovník i dvakrát týdně, zatímco v zimě postačí zálivka jednou za 14 dní. Důležité je nenechat substrát zcela vyschnout, ale zároveň se vyvarujte přemokření, které by mohlo vést k hnilobě kořenů. Vždy raději zalijte menším množstvím vody a sledujte, jak rostlina reaguje.

jak se starat o olivovník

Hnojení během vegetace

Během vegetačního období, které trvá od jara do podzimu, olivovník ocení pravidelné přihnojování. Hnojení je klíčové pro zdravý růst a bohatou úrodu oliv. Vybírejte hnojiva s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku (NPK). Dusík podporuje růst listů a výhonů, fosfor posiluje kořenový systém a draslík je důležitý pro kvetení a tvorbu plodů. Olivovníky preferují hnojiva s vyšším obsahem draslíku. Hnojit můžete granulovanými hnojivy, které se aplikují ke kořenům, nebo tekutými hnojivy, které se přidávají do zálivky. Frekvence hnojení závisí na typu hnojiva a potřebách rostliny. Obecně platí, že olivovníky stačí hnojit jednou za měsíc během vegetačního období. V zimě, kdy olivovník odpočívá, hnojení omezte nebo úplně vynechejte.

Správný řez olivovníku

Olivovník je nenáročný strom, ale i on potřebuje vaši péči, aby se mu dařilo a plodil lahodné olivy. Jedním z nejdůležitějších úkonů je správný řez. Řez olivovníku provádíme na jaře, ideálně v březnu nebo dubnu, kdy už pominou mrazy, ale ještě nezačala vegetační sezóna. Existují dva základní typy řezu: udržovací a zmlazovací. Udržovací řez provádíme každoročně a jeho cílem je udržet tvar koruny, podpořit větvení a zajistit dostatek světla a vzduchu uvnitř koruny. Při udržovacím řezu odstraňujeme všechny suché, poškozené a křížící se větve. Dále zkracujeme větve, které rostou příliš rychle a narušují tvar koruny. Zmlazovací řez provádíme u starších olivovníků, které již málo plodí, nebo u stromů, které byly zanedbané a mají příliš hustou korunu. Při zmlazovacím řezu odstraňujeme staré a málo plodící větve, abychom podpořili růst nových výhonů.

Zimní ochrana před mrazem

S příchodem zimy a klesajícími teplotami je nezbytné věnovat olivovníku zvláštní péči, abychom ho ochránili před mrazem. Olivovníky jsou sice poměrně odolné stromy, ale mladší rostliny a ty pěstované v květináčích jsou na mráz citlivější. Prvním krokem k ochraně olivovníku je výběr vhodného stanoviště. Ideální je chráněné místo u zdi orientované na jih nebo jihozápad, kde bude rostlina vystavena maximálnímu množství zimního slunce. Před příchodem mrazů je vhodné zeminu kolem olivovníku mulčovat vrstvou slámy, listí nebo kompostu. Mulč bude sloužit jako izolační vrstva, která udrží teplo v půdě a ochrání kořeny před promrznutím. V případě, že olivovník pěstujete v květináči, je vhodné ho na zimu přemístit do chladné a světlé místnosti s teplotou mezi 5 a 10 °C. Pokud nemáte k dispozici vhodnou místnost, můžete květináč s olivovníkem umístit do nevytápěné garáže nebo kůlny a obalit ho izolační fólií.

jak se starat o olivovník

Škůdci a choroby olivovníku

Olivovníky jsou sice poměrně odolné stromy, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější škůdce patří puklice, svilušky a mšice. Puklice se projevují jako malé, hnědé štítky na listech a větvích a vysávají z rostliny šťávu. Svilušky jsou drobné, červené pavoučky, které způsobují žloutnutí a opadávání listů. Mšice jsou zelené nebo černé a shlukují se na mladých výhoncích a květech. Proti škůdcům lze bojovat mechanicky (např. setřením z rostliny) nebo chemicky pomocí insekticidů. Z chorob olivovníky nejčastěji napadá houbová choroba zvaná kadeřavost listů olivovníku. Projevuje se deformací listů a sníženou plodností. Prevencí proti chorobám je správná péče o olivovník – dostatek světla, zálivka a hnojení. Důležité je také pravidelné odstraňování napadených částí rostliny.

Srovnání péče o olivovník v interiéru a exteriéru
Vlastnost Interiér Exteriér
Světlo Minimálně 6 hodin přímého slunečního světla denně Minimálně 8 hodin přímého slunečního světla denně
Zálivka Nechte půdu mezi zálivkami proschnout Zalévejte vydatně, ale nechte půdu mezi zálivkami proschnout
Teplota Ideální teplota 18-24°C, v zimě snese i nižší teploty Odolný vůči vysokým teplotám, v zimě chraňte před mrazem
Hnojení Hnojte jednou měsíčně od jara do podzimu Hnojte dvakrát měsíčně od jara do podzimu

Přesazování dle potřeby

Olivovníky nepatří mezi rostliny, které by bylo nutné často přesazovat. Mají raději stísněnější prostor pro své kořeny, což podporuje jejich růst a plodnost. Obecně platí, že mladší olivovníky (do 5 let) přesazujeme zhruba jednou za dva roky, starší stromy pak jednou za tři až pět let, nebo i méně často.

jak se starat o olivovník

Známkou toho, že váš olivovník potřebuje přesadit, jsou kořeny deroucí se ven z drenážních otvorů, případně vystupující nad povrch substrátu. Důležitá je také volba správné nádoby. Ta by měla být jen o trochu větší než ta původní, aby kořeny měly dostatek prostoru pro růst, ale zároveň aby substrát příliš neprosychal. Při přesazování dbejte na to, aby nedošlo k poškození kořenového systému. Použijte speciální substrát pro olivovníky, který je dobře propustný a bohatý na živiny. Po přesazení dopřejte olivovníku dostatečnou zálivku a umístěte ho na slunné stanoviště.

Trpělivost přináší ovoce

Pěstování olivovníku vyžaduje trpělivost. Nečekejte okamžité výsledky, protože olivovníky rostou pomalu a plodů se dočkáte až po několika letech. Důležité je dopřát stromku čas a nepanikařit, pokud hned nezačne plodit. Pravidelná péče, správné zalévání a hnojení jsou klíčem k úspěchu. S trochou trpělivosti se i vám podaří vypěstovat krásný a zdravý olivovník, který vám bude dělat radost po mnoho let. Pamatujte, že olivovníky jsou dlouhověké stromy a někteří jedinci se dožívají stovek let. Vaše trpělivost a péče se vám tak vrátí v podobě vlastních oliv, které si budete moci vychutnat.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: domov