Rozkvetlá okna po celý rok? Tipy a triky pro pěstování muškátů!

Pěstování Muškátů

Výběr zdravé rostliny

Při výběru muškátů do truhlíku nebo na zahradu se vyplatí být obezřetný. Ne každá rostlina v obchodě je totiž zdravá a plná síly. Všímejte si především listů – měly by být pevné, sytě zelené a bez skvrn. Žluté nebo hnědé fleky mohou signalizovat choroby nebo škůdce. Zkontrolujte také spodní stranu listů, zda se tam neskrývají mšice nebo svilušky. Důležitý je i celkový vzhled rostliny. Vyhněte se muškátům s povadlými listy, křehkými stonky nebo zaschlými květy. Takové rostliny už pravděpodobně něco trápí a jen těžko se jim bude dařit. Naopak, zdravý muškát poznáte podle kompaktního vzrůstu a bohatého květenství. Nebojte se rostlinu v obchodě lehce nadzvednout a zkontrolovat i kořenový systém. Kořeny by měly být světlé a vyplňovat celý květináč.

Správná velikost květináče

Pro zdravý růst a bohaté kvetení muškátů je důležitá správná velikost květináče. Příliš malý květináč brzy prokoření, muškát strádá a málo kvete. Naopak v příliš velkém květináči se drží voda, kořeny mohou uhnívat a rostlina chřadne. Pro mladé muškáty volte květináče o průměru 12-14 cm. Dospělé rostliny přesazujte do květináčů o průměru 16-20 cm, maximálně 25 cm pro vzrostlé exempláře. Záhradkářský tip: Při přesazování použijte kvalitní substrát pro muškáty a na dno květináče nasypte drenážní vrstvu z keramzitu nebo kamínků. Tím zajistíte odtok přebytečné vody a předejdete hnilobě kořenů.

Propustná a výživná půda

Muškáty, tyto královny balkonů a teras, si zaslouží tu nejlepší péči, a to včetně správné půdy. Pro jejich zdravý růst a bohaté kvetení je zásadní propustná a výživná zemina. Těžká, jílovitá půda zadržuje vodu, což vede k hnití kořenů a následnému uhynutí rostliny. Naopak příliš lehká písčitá půda zase vodu příliš rychle odvádí a muškáty v ní trpí nedostatkem vláhy a živin. Ideální je proto substrát určený přímo pro muškáty, který bývá obohacen o rašelinu pro vzdušnost a hnojivo s postupným uvolňováním živin. Pokud chcete muškátům dopřát tu nejlepší péči, smíchejte si vlastní substrát. Základem by měla být kvalitní zahradní zemina, kterou smícháte s kompostem pro výživu a pískem nebo perlitem pro lepší propustnost. Nezapomeňte ani na drenážní vrstvu na dně květináče, která zabrání přemokření. Použijte například keramzit nebo štěrk. S trochou péče a správným výběrem půdy se vám muškáty odmění záplavou květů po celou sezónu.

Slunné stanoviště s ochranou

Muškáty milují slunce a teplo, proto jim dopřejte slunečné stanoviště, ideálně orientované na jih či jihovýchod. Na přímém slunci muškáty nejlépe prospívají a bohatě kvetou. Nezapomínejte však, že i přes svou lásku ke slunci potřebují muškáty ochranu před prudkým poledním žárem. V exponovaných polohách jim proto dopřejte lehký stín, například pod pergolou s popínavou rostlinou, nebo je na pár hodin během dne přesuňte na chladnější místo. Ochrana před větrem je stejně důležitá jako ochrana před sluncem. Silný vítr může muškáty poškodit, polámat jim stonky a omezit kvetení. Vyberte proto pro své muškáty chráněné stanoviště, například u zdi domu, plotu nebo v závětří stromů.

Pravidelná, ale mírná zálivka

Muškáty sice zvládnou i krátkodobé sucho, ale pro bohaté kvetení a zdravý růst je pravidelná zálivka klíčová. Dejte si ale pozor na přelévání, které muškátům škodí mnohem více než občasné sucho. Hlína by měla mezi zálivkami vždycky mírně proschnout, nenechávejte ji trvale mokrou. Ideální je zalévat ráno, aby měly listy dostatek času oschnout před nocí. Mokré listy jsou totiž náchylnější k houbovým chorobám. Zálivkovou vodu lejte přímo ke kořenům, vyhnete se tak zbytečnému máčení listů a květů. A jeden záhradkářský tip na závěr: Do substrátu můžete přimíchat hydrogel, který bude zadržovat vodu a postupně ji uvolňovat ke kořenům.

Hnojení pro bohaté kvetení

Muškáty jsou zkrátka králové českých oken a balkonů. Aby vám ale dělaly radost bohatým kvetením, potřebují pořádnou dávku živin. Pravidelné hnojení je klíčem k záplavě květů. Během hlavní sezóny, od jara do podzimu, dopřejte muškátům hnojivo jednou týdně. Ideální je tekuté hnojivo určené přímo pro muškáty, které obsahuje vyšší podíl draslíku a fosforu pro podporu kvetení. Záhradkářský tip: Přihnojování ukončete s příchodem podzimu, aby rostliny měly dostatek času na přípravu na zimu.

Odstraňování odkvetlých květů

Pro bohaté kvetení muškátů je důležité pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Tvorbou semen rostlina vydává spoustu energie, kterou pak postrádá pro další kvetení. Odkvetlé květy odstraňujeme nejlépe hned, jakmile začnou vadnout. Odštípneme je prsty nebo odstřihneme nůžkami těsně u stonku. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříme rostlinu k tvorbě nových poupat a prodloužíme dobu kvetení až do podzimu. Zároveň zabráníme šíření plísní a chorob, které se snadno uchytí na odumírajících květech. Odkvetlé květy můžeme kompostovat nebo je použít jako přírodní hnojivo.

pěstování muškátů

Ochrana před škůdci a chorobami

Muškáty sice patří mezi odolnější rostliny, ale i tak je potřeba je chránit před škůdci a chorobami. Pravidelně rostliny kontrolujte, ať včas odhalíte případný problém. Mezi nejčastější škůdce patří mšice, molice a svilušky. Mšice a molice se zbavíte pomocí insekticidního mýdla nebo oleje. Proti sviluškám, které mají rády suchý vzduch, pomáhá rostliny rosit. Z chorob muškáty nejčastěji trápí plíseň šedá, která se projevuje šedým povlakem na listech a stoncích. Vzniká ve vlhkém prostředí, proto je důležité muškáty nepřelívat a zajistit jim dostatečné proudění vzduchu. Napadené části rostliny ihned odstraňte a zlikvidujte, abyste zabránili šíření choroby. V případě silného napadení použijte fungicid. Záhradkársky tip: Do substrátu k muškátům zapíchejte několik hřebíčků. Jejich aroma působí jako přírodní repelent proti některým škůdcům.

Muškáty milují slunce, ale pozor na polední úpal. Raději jim dopřejte mírný stín, odmění se vám bohatším kvetením.

Božena Černá

Letnění na balkonech a terasách

Muškáty patří mezi nejoblíbenější balkonové rostliny a není divu. Jejich krása a nenáročnost je předurčují k letnění na čerstvém vzduchu. Abyste se z jejich květů radovali co nejdéle, dopřejte jim slunečné stanoviště s dostatkem světla. Muškáty milují slunce a v jeho záři se jim bude dařit nejlépe. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, zvláště během horkých letních dnů. Půda by měla mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout, aby kořeny neuhnívaly. Pro bohaté kvetení je vhodné muškáty pravidelně přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku. A jeden záhradnický tip na závěr: Odstraňujte odkvetlé květy, podpoříte tím tvorbu nových poupat a prodloužíte si tak dobu kvetení vašich muškátů.

Příprava na zimování muškátů

S příchodem chladnějších dnů je nejvyšší čas začít s přípravou muškátů na zimování. Tyto oblíbené balkonové květiny sice mrazuvzdorné nejsou, s trochou péče je ale můžeme uchovat i do další sezóny. Prvním krokem je zkrácení výhonů zhruba o třetinu až polovinu. Odstraníme také všechny odkvetlé květy a suché listy. Muškáty přeneseme do světlé a chladnější místnosti s teplotou okolo 5-10 °C. Ideální je chladnější chodba, světlý sklep nebo garáž. Během zimy zálivku omezíme na minimum, substrát by měl před další zálivkou vždy proschnout. Důležité je nenechat muškáty stát ve vodě, mohlo by dojít k hnilobě kořenů. Na jaře, až pominou mrazy, muškáty opět přesadíme do čerstvého substrátu, zkrátíme kořeny a začneme s pravidelnou zálivkou a hnojením.

Porovnání vlastností pro pěstování muškátů
Vlastnost Stojatá voda Přímé slunce
Vhodné pro muškáty? Ne Ano (s mírou)

Řízkování pro nové rostliny

Řízkování muškátů je skvělý způsob, jak si namnožit nové rostliny a užít si jejich krásu i v dalším roce. Nejvhodnější dobou pro řízkování muškátů je konec léta, ideálně srpen. Vybírejte zdravé a silné výhony bez květů, dlouhé asi 10-15 cm. Odstraňte spodní listy a ponechte pouze 2-3 páry na vrcholu. Řez veďte šikmo ostrým nožem nebo žiletkou těsně pod očkem. Pro lepší zakořenění můžete konec řízku namočit do stimulátoru růstu. Připravte si květináče s propustným substrátem, například směsí rašeliny a písku. Do každého květináče zasaďte 2-3 řízky. Důležité je udržovat substrát mírně vlhký a umístit řízky na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Zakořenění trvá obvykle 3-4 týdny. Jakmile řízky zakoření a začnou růst, můžete je přesadit do větších květináčů.

Publikováno: 27. 11. 2024

Kategorie: domov