Pas do 24 hodin: Kolik zaplatíte za expresní vyřízení?
- Základní poplatek za expresní vydání pasu
- Příplatek za vydání do 24 hodin
- Platnost expresního cestovního pasu
- Kde požádat o expresní pas
- Potřebné doklady k vyřízení
- Doba převzetí hotového pasu
- Způsoby platby správních poplatků
- Omezení při vydávání expresního pasu
- Rozdíl ceny oproti standardnímu pasu
- Kdy nelze vydat pas do 24h
Základní poplatek za expresní vydání pasu
Potřebujete rychle vycestovat a zjistili jste, že máte propadlý pas? Nezoufejte! Express pas do 24 hodin vás sice vyjde na 6000 Kč, ale může vám zachránit dovolenou nebo důležitou pracovní cestu. Pro děti do 15 let zaplatíte 2000 Kč, což je přece jen příjemnější částka.
Představte si situaci - za dva dny letíte na vysněnou dovolenou a při balení kufrů zjistíte, že pas už není platný. V ceně expresního pasu máte kompletní servis - od zpracování dat až po doručení na úřad podle vašeho výběru. Skvělé je, že si můžete pas vyzvednout kdekoliv v ČR, třeba když jste zrovna pracovně v jiném městě.
Pozor ale na jeden důležitý detail - poplatek musíte zaplatit hned na místě. Žádné pošlu to později nebo bankovní převody nepřipadají v úvahu. A peníze zpátky nedostanete, ani kdybyste si to na poslední chvíli rozmysleli.
Služba běží jen v pracovní dny, takže když přijdete v pátek, pas bude připravený až v pondělí. To je dobré mít na paměti, když plánujete, kdy na úřad vyrazit. Jasně, je to dražší než běžné vyřízení pasu za 30 dní, ale někdy prostě nemáme na výběr.
Dobrá zpráva je, že v ceně dostanete špičkově zabezpečený biometrický pas s nejmodernějšími ochrannými prvky. Doba zpracování 24 hodin platí jen pro pracovní dny, tak s tím počítejte při plánování. A ještě jedna praktická rada - uschovejte si doklad o zaplacení, může se později hodit.
Příplatek za vydání do 24 hodin
Potřebujete pas na poslední chvíli? Expresní vydání do 24 hodin vás vyjde o 4000 Kč více než běžné vyřízení. Pro dospělé to znamená celkem 6000 Kč, děti do 15 let zaplatí 4000 Kč.
Jasně, není to málo peněz. Ale představte si situaci - v pondělí ráno zjistíte, že musíte ve středu letět na důležité jednání do zahraničí a pas máte propadlý. Co teď? Právě pro takové případy tahle služba existuje. Běžně trvá vyřízení pasu celý měsíc, tady ho máte druhý den v ruce.
Pozor ale na jeden důležitý detail - peníze zpátky nedostanete, ani kdyby se pas nestihl vyrobit včas. Proto si dobře rozmyslete, jestli spěcháte tak moc, že nemůžete využít třeba pětidenní expresní vydání, které vyjde levněji.
Zaplatit musíte hned na místě - buď hotově, nebo kartou. Žádné převody na účet nepřipadají v úvahu. Dostanete potvrzení, se kterým si pak přijdete pro hotový pas.
Takhle rychle vám pas nevystaví všude. V Praze zajděte na pracoviště Na Pankráci, jinde si předem ověřte, která pobočka službu nabízí. A nezapomeňte - když podáte žádost v pátek, pas bude hotový až v pondělí. Do lhůty 24 hodin se víkendy a svátky nepočítají.
I když je cena vyšší, někdy prostě nemáte na výběr. Ať už jde o nečekanou pracovní cestu, nebo třeba nemoc příbuzného v cizině. V takových chvílích je tahle možnost k nezaplacení, i když paradoxně právě zaplatíte nejvíc.
Platnost expresního cestovního pasu
Potřebujete rychle vycestovat a nemáte platný pas? Expresní cestovní pas získáte už do 24 hodin, ale je třeba počítat s několika háčky.
Typ pasu | Cena (Kč) | Doba vydání |
---|---|---|
Cestovní pas ve zkrácené lhůtě | 6000 | do 24 hodin |
Cestovní pas ve standardní lhůtě | 600 | do 30 dnů |
Než se pro tuhle možnost rozhodnete, mějte na paměti, že takový pas platí pouhých šest měsíců. To může být docela problém, zvlášť když míříte do zemí, které vyžadují minimálně půlroční platnost pasu po návratu - a těch není zrovna málo.
Do peněženky si budete muset sáhnout trochu hlouběji. Dospělí zaplatí 6000 Kč, děti do 15 let pak 2000 Kč. Zaplatit můžete rovnou na přepážce - hotově nebo kartou. Je to sice víc než za běžný pas, ale když hoří termín odletu, každá hodina se počítá.
Myslíte, že stačí poslat někoho jiného? Kdepak! Na úřad musíte přijít osobně, a to platí i pro děti. Nezapomeňte občanku nebo rodný list pro děti - bez nich to nepůjde. Fotku vám udělají přímo na místě, takže aspoň s tím si nemusíte lámat hlavu.
Pozor na cestování do exotických destinací! Některé země vás s tímto pasem nemusí vůbec pustit dovnitř. Proto si radši předem pořádně proklepněte vstupní podmínky země, kam se chystáte.
Nový doklad si vyzvednete hned následující pracovní den, ale pouze na specializovaných pracovištích Ministerstva vnitra. Při vyzvednutí nezapomeňte doklad totožnosti - to je základ.
A co když pas ztratíte? Okamžitě to nahlaste úřadům. Jen počítejte s tím, že pokud budete žádat o další expresní pas příliš brzy, úředníci možná budou chtít vědět proč. A upřímně, kdo by se jim divil?
Kde požádat o expresní pas
Potřebujete rychle vycestovat a standardní měsíční čekání na pas není možné? Naštěstí existuje rychlé řešení. Expresní cestovní pas můžete mít už do 24 hodin, a to bez ohledu na to, kde máte trvalé bydliště.
Představte si situaci - v pátek zjistíte, že v pondělí musíte nečekaně služebně do zahraničí. Žádný problém! Zaběhnete na nejbližší úřad obce s rozšířenou působností, klidně i mimo své bydliště. Připravte si 6000 Kč jako dospělý nebo 2000 Kč za dítě do 15 let - tolik stojí tahle expresní služba.
Na úřadě to zvládnete jedna dvě. Fotku vám udělají přímo na místě, takže se s ní nemusíte trápit doma před zrcadlem. Stačí přinést občanku nebo jiný doklad totožnosti. Máte-li děti, nezapomeňte jejich rodný list a počítejte s tím, že musí přijít s vámi.
Nový pas si vyzvednete hned následující pracovní den. Pozor ale na víkendy - když přijdete v pátek, pas bude připravený až v pondělí. A ještě jedna praktická rada - některé úřady nabízejí online rezervace. Určitě je využijte, ušetříte si čas v čekárně.
Platnost pasu je stejná jako u běžného vyřízení - deset let pro dospělé, pět let pro děti. Za rychlost sice připlatíte, ale kvalita je naprosto stejná. Když potřebujete cestovat co nejdříve, je to nejlepší možnost.
Pamatujte, že platit můžete kartou nebo hotově přímo na místě. A když náhodou svůj starý pas ztratíte? Žádné drama - stačí to nahlásit policii nebo sepsat čestné prohlášení o ztrátě.
Pas vydaný do 24 hodin stojí šestkrát více než běžný pas, ale někdy je to jediná cesta jak stihnout důležitou cestu
Radmila Procházková
Potřebné doklady k vyřízení
Potřebujete rychle vycestovat a zjišťujete, že máte propadlý pas? Není důvod k panice. Expresní vyřízení pasu do 24 hodin vás sice vyjde na 6000 Kč, ale zachrání vám dovolenou nebo důležitou služební cestu.
Na úřad si nezapomeňte vzít občanku - bez ní to nepůjde. Nemáte ji? Nevadí, stačí řidičák a rodný list. Peníze můžete mít u sebe v hotovosti nebo použít kartu, úřady jsou už naštěstí v 21. století.
S fotkou si nedělejte starosti - většina úřadů vás vyfotí na místě. Pokud si přece jen nesete vlastní, musí být čerstvá (ne starší než půl roku), perfektně ostrá a ve formátu 35x45 mm. Žádné umělecké pózy nebo úsměvy - jen neutrální výraz a čelní pohled.
Vyřizujete pas pro své dítě? Přijďte s jeho rodným listem a svojí občankou. Není potřeba tahat na úřad oba rodiče, stačí jeden. Nemůžete přijít osobně? Pošlete babičku nebo tetu, ale nezapomeňte jim dát úředně ověřenou plnou moc.
Při výměně starého pasu za nový ho nezapomeňte vzít s sebou - úřad si ho od vás vezme. Ztratili jste ho nebo vám ho někdo ukradl? V tom případě budete potřebovat potvrzení od policie.
Nezapomeňte, že expresní pas si můžete vyzvednout jen tam, kde jste o něj žádali. A počítejte s tím, že i když zaplatíte extra za rychlé vyřízení, platnost pasu zůstává stejná - 10 let pro dospělé a 5 let pro děti do 15 let.
Doba převzetí hotového pasu
Potřebujete rychle cestovní pas? Expresní vyřízení do 24 hodin vám může zachránit situaci. Jasně, není to nejlevnější řešení, ale někdy prostě není zbytí - ať už kvůli nečekané služební cestě nebo třeba svatbě příbuzných v zahraničí.
Připravte si 6 tisíc jako dospělý nebo 2 tisíce za dítě do 15 let. Je to sice pořádný zásah do peněženky, ale aspoň máte jistotu, že druhý den budete mít pas v ruce. A kdy přesně? To vám řeknou přímo na úřadě při podání žádosti.
Nezapomeňte, že si pas musíte vyzvednout osobně. Žádné posílání po kamarádech nebo rodině - tedy pokud jim předem nedáte úředně ověřenou plnou moc. Za děti to samozřejmě vyřídí rodiče nebo zákonní zástupci.
Možná vás napadne: Co když nestihnu přijít ve stanovený čas? V tom případě radši zavolejte dopředu na úřad a domluvte si jiný termín. Bylo by škoda přijít o zaplacené peníze, že? A když už budete pas přebírat, pořádně si zkontrolujte všechny údaje. Mrkněte na jméno, datum narození, platnost i fotku - lepší odhalit chybu hned na místě.
Máte na vyzvednutí 60 dní, ale upřímně - proč čekat? Když už jste zaplatili za expresní vyřízení, bylo by škoda nechat pas ležet na úřadě. Po dvou měsících ho totiž skartují a vy přijdete o všechny peníze.
Jasně, šest tisíc není málo, ale když potřebujete rychle vypadnout třeba na důležité jednání do zahraničí nebo vás čeká neodkladná rodinná událost, je to vlastně docela záchrana. A ruku na srdce - kolikrát v životě budete potřebovat pas do 24 hodin?
Způsoby platby správních poplatků
Potřebujete rychle nový pas? Za expresní vydání do 24 hodin zaplatíte jako dospělý 6000 Kč, pro děti do 15 let je to 2000 Kč. Pojďme si projít, jak to celé zvládnout co nejjednodušeji.
Nejrychlejší a nejpohodlnější je platit kartou přímo na přepážce. Peníze se připíšou hned a dostanete elektronickou účtenku - žádné papírování navíc. Prostě přiložíte kartu, pípnete a je hotovo.
Jasně, můžete platit i hotově na pokladně. Ale pozor - ne každý úřad má pokladnu, takže si to radši předem ověřte. A když spěcháte na expresní pas, připravte si přesnou částku. Nikdo přece nechce ztrácet čas počítáním drobných, když hoří termín, že?
Bankovní převod? Raději ne, pokud pospícháte. Než se peníze připíšou na účet úřadu, můžou uplynout i dny. To při expresním vyřízení prostě nechcete. U běžného pasu je to ale v pohodě.
Moderní úřady už nabízí i platbu přes QR kód. Stačí vytáhnout mobil, načíst kód a zaplatit přes bankovní appku. Jednoduché a rychlé - přesně jak to máme rádi.
Nezapomeňte, že částku musíte zaplatit celou najednou. Žádné splátky nebo částečné platby nepřipadají v úvahu. Zvlášť když potřebujete pas do druhého dne, musíte mít finance připravené.
Účtenku si dobře schovejte. Je na ní všechno důležité - co jste platili, kolik a kdy. Kdyby náhodou něco, máte černé na bílém, že jste všechno zaplatili. Ztratili jste ji? Duplikát vám vystaví, ale je to zbytečné papírování navíc.
Omezení při vydávání expresního pasu
Potřebujete rychle vycestovat a běžná měsíční čekačka na pas vám nevyhovuje? Expresní vydání do 24 hodin vás vyjde na 6000 Kč, pro děti do 15 let zaplatíte 2000 Kč. No, není to zrovna málo, ale někdy prostě nemáte na výběr.
Pozor ale na pár háčků! Pro vyzvednutí budete muset zajet do Prahy na Ministerstvo vnitra, ať už bydlíte kdekoliv. Takže když jste třeba z Ostravy, čeká vás výlet do hlavního města. A nezapomeňte - žádost musíte podat do 13:00 předchozího pracovního dne.
Platnost expresního pasu je stejná jako u běžného - deset let pro dospělé, pět let pro děti. Jenže co když vám pas někdo ukradne nebo ho ztratíte? V takovém případě si dva týdny na expresní vydání nepočkáte.
S dětmi je to ještě složitější. Každé mrně potřebuje vlastní pas, už dávno neplatí, že by mohlo cestovat zapsané v pasu rodiče. A když jdete žádat o pas pro dítě mladší 15 let, musíte tam být jako zákonný zástupce s ním.
Bez platného občanského průkazu nebo jiného dokladu totožnosti se nikam nedostanete. A fotku si nechte doma - nafotí vás přímo na úřadě. Taky je fajn vědět, že když máte exekuci nebo omezení způsobilosti k právním úkonům, na expresní pas zapomeňte.
Někdy se může stát, že vám úřad žádost zamítne - třeba když má pochybnosti o vaší totožnosti. To pak nezbývá než si počkat celý měsíc na klasický pas. Ale nebojte, většinou to proběhne hladce, když máte všechno v pořádku.
Rozdíl ceny oproti standardnímu pasu
Každý to známe - najednou zjistíme, že máme propadlý pas a za týden letíme na dovolenou. Co teď? Expresní vyřízení do 24 hodin nás sice bude stát jako menší dovolená, ale někdy prostě není zbytí.
Zatímco normální pas nás vyjde na příjemných 600 korun, za bleskové vyřízení si připravte rovných 6000 Kč. U dětí do 15 let je to místo stovky rovnou dva tisíce. Pěkně to zamává s peněženkou, co?
Není to jen tak, že by si úředníci chtěli přilepšit. Celý proces je jako dominový efekt - musí se zastavit běžná výroba, váš pas se dostane na první místo, všechno se posílá expresně. Je to jako když potřebujete předběhnout frontu v obchodě - taky to není zadarmo.
Znám spoustu případů, kdy ty peníze navíc zachránily situaci. Třeba kamarádka musela narychlo do Londýna za nemocnou tetou, kolega zjistil propadlý pas den před důležitou služebkou. Ta vysoká cena vlastně chrání systém před zahlcením - kdyby to bylo levné, chtěl by to každý.
Důležité je vědět, že kvalita pasu je úplně stejná. Platí stejně dlouho - deset let pro dospělé, pět let pro děti. Prostě jen platíte za rychlost, ne za lepší produkt.
Jasně, šest tisíc není málo. Ale když máte koupené letenky za dvacet tisíc a zjistíte, že máte propadlý pas... ta záchranná brzda v podobě expresního vyřízení už nevypadá tak draze, že? Proto tuhle možnost ročně využijí tisíce lidí, i když by bylo fajn myslet na obnovu pasu včas a ušetřit.
Kdy nelze vydat pas do 24h
Potřebujete rychle pas a uvažujete o expresním vydání? Není to vždycky tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Bez trvalého pobytu v České republice na expresní pas rovnou zapomeňte - to je prostě nepřekročitelná hranice.
Představte si situaci: za týden letíte na vysněnou dovolenou a zjistíte, že máte propadlý pas. Expresní vydání vás sice vyjde na pěkných 6000 Kč (oproti běžným 600 Kč), ale aspoň nemusíte rušit dovolenou. U dětí do 15 let zaplatíte 2000 Kč - není to málo, ale pořád lepší než přijít o zaplacený zájezd.
Pozor ale na timing! Páteční odpoledne není zrovna ideální čas na podání žádosti. Nejlepší je zajít na úřad od pondělí do čtvrtka, ideálně ráno. To vám dává největší šanci, že opravdu dostanete pas do 24 hodin.
Občas může plány zkřížit i technika - při výpadku systému si prostě počkáte, ať se vám to líbí nebo ne. Je to jako když vám nejede internet - prostě s tím nic neuděláte.
Ztratili jste v posledních dvou letech pas? Pak máte smůlu - na expresní vydání nemáte nárok. Stejně tak, pokud máte nějaké vroubky u exekutora nebo vás dokonce hledá policie. To už je pak potřeba řešit úplně jiné starosti než rychlý pas.
Myslete na to, že expresní vydání není automatické právo - úřad může vaši žádost zamítnout i z jiných důvodů. Proto je lepší nenechávat nic na poslední chvíli. Však to znáte - co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek, zvlášť když jde o důležité doklady.
Publikováno: 22. 05. 2025
Kategorie: právo